İrlanda: Filistin devletini mayıs ayı sonuna kadar tanıyacağız

İrlanda, daha önce açıklandığı üzere 21 Mayıs’ta olmasa da bu ay bitmeden Filistin devletini tanıyacağını açıkladı. Dışişleri Bakanı Micheal Martin, Newstalk radyo kanalında yaptığı açıklamada, “Filistin devletini bu ay bitmeden önce tanıyor olacağız” dedi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Martin, kesin tarihin halen netlik kazanmadığına dikkat çekerek, bunun sebebinin, Filistin devletini bazı ülkelerle ortak bir şekilde tanıma konusunda görüşmelerin sürmesi olduğunu belirtti. İrlanda, İspanya, Slovenya ve Malta’nın bölgede kalıcı barış için iki devletli çözümün temel öneme sahip olduğuna işaret ederek Filistin devletini gelecek hafta tanıması bekleniyordu. Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borell de aralarında İspanya ve İrlanda’nın da olduğu Avrupa ülkelerinin 21 Mayıs’ta Filistin devletini tanıyacağını söylemişti.

‘FİLİSTİN TOPLUMUNA BİR MESAJ GÖNDERECEK’

İrlanda Dışişleri Bakanı’nın açıklaması, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyinde 1 milyonu aşkın zorla yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı Refah’a kara harekatı başlattığı ve kuzeydeki bölgeleri yeniden yoğun saldırı altına aldığı bir dönemde geldi. 1988 yılından bu yana, 193 Birleşmiş Milletler (BM) üyesinden 139’u Filistin devletini tanımış durumda.

Martin, Nekbe Günü’nde yaptığı açıklamada, Filistin devletini resmi olarak tanımadan önce ayrıntıları nihayete erdirmek için diğer ülkelerdeki mevkidaşlarıyla görüşmeler yaptığını belirtti. Bu adımı ‘Arap barış inisiyatifi bağlamında’ attıklarını belirten İrlanda Dışişleri Bakanı, bunun iki devletli çözüme giden yol olduğunu ve ‘kendi kaderine kendi karar verme hakkını desteklediklerine ilişkin Filistin toplumuna bir mesaj göndereceğini’ söyledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x